Depresja i lęk, depresja test, psychoterapia depresji, objawy, depresja i agresja,i co dalej, i alkohol, i bezsenność,i jej skutki, i nerwica, lęk przyczyny

Forum o depresji i lęku.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2010-05-25 21:19:30

regulator

Administrator

Zarejestrowany: 2010-05-12
Posty: 84
Punktów :   

Depresja – różne oblicza 3

Głównym przejawem cierpienia w depresji narcystycznej jest pustka wewnętrzna. Stan ten wyraża się tym, że pacjent skarży się na niechęć do pracy, lęk przed podejmowaniem wszelkich zadań, niezdolność do odczuwania radości z życia, sprawia wrażenie biernego, tępego, słabego, niezaangażowanego. Ta pustka wewnętrzna nadaje pacjentowi wyraz bezradności. Często również rodzina, przyjaciele, terapeuci są bezsilni wobec rozpaczy, którą wywołuje ta pustka wewnętrzna.

Czasami ci, którzy cierpią na depresję narcystyczną, nie są świadomi swojej pustki wewnętrznej, ponieważ przyzwyczaili się wypierać swoje uczucia. Pokonują tę pustkę, nieustannie coś planując, wewnętrznie stale niespokojni. Doprowadzają nawet swe plany do końca, tak iż ma się wrażenie, że są szczególnie aktywni i dynamiczni. Spieszą ze spotkania na spotkanie, zarówno prywatnie, jak i w sprawach zawodowych, zdają się przy tym być bardzo zaangażowani. Za takim wizerunkiem zewnętrznym ukryta jest jednak ziejąca, rozpaczliwa pustka... U tego typu ludzi wiele spraw funkcjonuje w sposób mechaniczny: postawa, gesty, mimika, sposób, w jaki mówią – cały człowiek robi wrażenie bezkrwistego, bez życia. Nawet wtedy, gdy najlepiej „funkcjonuje”, jest w rzeczywistości martwy. Tacy ludzie mają tendencję, uważa Wunderli „inwestować swą energię w kreowanie własnego wizerunku. Zamiast życia uczuciowego najważniejsze dla nich staje się to, jak się prezentują na zewnątrz. Ponieważ bardzo dbają o nienaganne postępowanie, mają duże szanse na awans, co jest dla nich ważne, bo są na ogół bardzo ambitni. Często decydują się na zawód, który wymaga od nich szczególnego angażowania się wobec drugiego człowieka. Ma to związek z faktem, że o wiele trudniej przychodzi im dopuścić do głosu własne potrzeby, obawy, nieudolności niż troszczyć się o sprawy innych. Oczywiście, byłoby niesłuszne i jednostronne podważać wartość powołania każdego lekarza, pielęgniarza, terapeuty, pracownika socjalnego, księdza czy nauczyciela, uważając ich za takich, co lubią kreować swój wizerunek i zbierać laury”. Jednak te właśnie zawody szczególnie sprzyjają temu, by wykonujące je osoby stawiały własne życie emocjonalne na ostatnim miejscu.

Niskie poczucie własnej wartości jest kolejną cechą depresji narcystycznej. Wunderli pisze: „Niskie poczucie własnej wartości człowieka, który nie potrafi się ukryć za perfekcyjną zasłoną pozorów, objawia się w różny sposób. Człowiek taki nie wierzy w siebie i dlatego nie znajduje w sobie samym oparcia; brakuje mu pewności siebie i bezpieczeństwa; nie potrafi się akceptować takim, jaki jest, bo sądzi, że powinien być w gruncie rzeczy zupełnie inny; nie potrafi kochać samego siebie; nie posiada «wewnętrznej ojczyzny», miejsca, gdzie czuje swą przynależność i bezpieczeństwo. Wszyscy ci pacjenci są w najwyższym stopniu podatni na urazy psychiczne i z trudem znoszą minimalne nawet przykrości. Już najmniejszy stres psychiczny może wywołać długotrwały stan chorobowy”. Ponieważ poczucie własnej wartości daje wewnętrzną pewność siebie i dobre samopoczucie, w każdej depresji ocena samego siebie jest bardzo zachwiana, co „szczególnie dotyczy pacjentów narcystycznych, jako że w tych przypadkach jest to główny symptom zaburzeń osobowości”.

Kolejną cechą stanu narcystyczno–depresyjnego jest dążenie do wielkości i władzy. Człowiek sądzi, że tylko wtedy zniesie pustkę wewnętrzną, jeśli zazna wielkości, znaczenia, władzy. Będzie też mógł, mniema, uchronić się wtedy przed ewentualnymi upokorzeniami.

Depresja psychoreaktywna

O depresji psychoreaktywnej lub reaktywnej mówimy, gdy czynnikami wyzwalającymi są okoliczności zewnętrzne. Dlatego depresje reaktywne pojawiają się w sytuacjach zasadniczych zmian w życiu, jak zmiana miejsca zamieszkania, zawodu, śmierć bliskiej osoby, przejście na emeryturę, a nawet urlop. Decydujący przy tym jest nie ów fakt zewnętrzny, lecz sposób jego przeżycia, utrata poczucia bezpieczeństwa, niewiadoma związana z nową sytuacją. Niekiedy u podłoża depresji reaktywnej może leżeć zadawniony nietypowy problem, który ożyje w wyniku nowej sytuacji. Mogą to być np. głębokie zranienia psychiczne, kryzys poczucia własnej wartości albo wydarzenia losowe, których nie potrafi się zaakceptować.

Fragment książki: Jak wyjść z depresji  - Wunibald Müller

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.patapon3.pun.pl www.rpgseriale.pun.pl www.dhunters.pun.pl www.byledoprzerwy.pun.pl www.grupa2212.pun.pl