Depresja i lęk, depresja test, psychoterapia depresji, objawy, depresja i agresja,i co dalej, i alkohol, i bezsenność,i jej skutki, i nerwica, lęk przyczyny

Forum o depresji i lęku.


#1 2010-05-25 21:19:26

regulator

Administrator

Zarejestrowany: 2010-05-12
Posty: 84
Punktów :   

Depresja – różne oblicza 2

Depresja psychotyczna i maniakalna

Do depresji cięższych zalicza się depresję psychotyczną, w której występują trudne do zrozumienia reakcje, powiązane często z urojeniami i halucynacjami. Do cięższych depresji można również zaliczyć depresję maniakalną, która oscyluje pomiędzy stanami depresyjnymi i maniakalnymi (euforyczna radość – śmiertelny smutek).


Depresja neurotyczna

Wśród depresji lżejszych wyróżnia się depresje neurotyczne, narcystyczne i psychoreaktywne. Do lżejszych zalicza się przede wszystkim depresję neurotyczną, która z reguły trwa co najmniej dwa lata i której symptomy są mniej obciążające niż w depresjach ciężkich. Depresja neurotyczna objawia się między innymi nastrojem przygnębienia, skłonnością do oskarżania się i czynienia sobie wyrzutów, poczuciem małej wartości, postawą wycofującą się, lękiem przed życiem i myślami samobójczymi. Fizycznymi symptomami depresji neurotycznej są szybko pojawiające się uczucie wyczerpania, zaburzenia snu, ucisk i zawroty głowy, funkcjonalne zaburzenia pracy żołądka i dwunastnicy, połączone z brakiem apetytu, wilczym głodem i kłopotami z przełykaniem. Depresja neurotyczna występuje przede wszystkim u ludzi, którzy wykazują dużą zależność od innych, są żądni sukcesu, kierują się w życiu sztywnymi zasadami i mają tendencję zwracać uczucia agresji przeciw samemu sobie. Depresje neurotyczne mogą zostać wywołane rozstaniem, rzekomym deprecjonowaniem przez innych, jak odejście, ślub dziecka, lekceważenie – zmiana życiowego status quo, sytuacji, która dawała poczucie bezpieczeństwa (przeprowadzka, awans, ciąża) – generalnie biorąc sytuacji usamodzielnienia i samotności.

Depresja narcystyczna

Do depresji lżejszych zalicza się też depresja narcystyczna, która jak się wydaje, w ostatnich latach przybrała na sile, podobnie jak wzrosła, zdaniem psychologa głębi Jürga Wunderlego, liczba przypadków zaburzeń psychicznych na tle narcystycznym. W przypadku depresji narcystycznej na plan pierwszy wysuwają się następujące symptomy:
•    uczucie wewnętrznej pustki
•    niechęć do pracy
•    niesprecyzowane lęki
•    zaburzenia w kontaktach z innymi ludźmi
•    trudności w poważnym traktowaniu własnych uczuć i potrzeb oraz nieumiejętność życia
•    marzenia o własnej wielkości przy osobowości cechującej się niepewnością, brakiem równowagi i poczucia własnej wartości
Według Wunderlego tęsknota za sympatią i poczuciem bezpieczeństwa oraz pragnienie, żeby znaleźć odbicie w kochającej osobie, a przy tym pozostać sobą, być postrzeganym przez innych jako istota jedyna w swoim rodzaju, są bardzo ważnymi potrzebami człowieka. Ich zaspokojenie decyduje o rozwoju zdrowego poczucia własnej wartości. Ten splot potrzeb można określić mianem normalnego narcyzmu, który dotyczy każdego człowieka. Jeśli zabraknie opisanego przyjaznego nastawienia ze strony drugiego człowieka, dochodzi do niewłaściwego kierunku rozwoju osobowości, jak w wypadku depresji narcystycznej.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.forumawf.pun.pl www.aldanidar.pun.pl www.theo2.pun.pl www.dajkamienia.pun.pl www.elmir.pun.pl